Pradžia
lt
En
Iš viso rezultatų:
Pradžia
lt
en

Stanislovas: mano visam organizmui – gera

Stanislovas: mano visam organizmui – gera

Saulėtą ankstyvo rudens rytą su Stanislovu (81) susitinkame jo namų kieme po pradėjusiu gelsti klevu. Stanislovui stovėti padeda medinė lazda. Jis išskirtinai pasitempęs, vilki marškinius ir kostiumą. Ruošiasi tądien paskirtam vizitui pas gydytoją. „Šiandien jaučiuosi nekaip. Tačiau taip jau būna, kad kai kuriomis savaitėmis sveikata būna geresnė, o kitomis – stebėtinai suprastėja.“

Stanislovo ligos istorija stebina net prie visko pratusius gydytojus. Kadaise dirbdamas gamykloje jis susilaužė ranką, kurią po dviejų dešimtmečių prireikė operuoti. Prieš vienuolika metų vyrui buvo diagnozuotas antros stadijos prostatos vėžys, dabar progresavęs į trečią ligos stadiją. Vėliau Klaipėdos respublikinėje ligoninėje įprastos patikros metu gydytojas aptiko inksto auglį. Vyrui iš karto buvo atlikta operacija, ligos išrašą peržiūrėjusi gydytojų komisija sostinėje diagnozavo, kad auglio būta piktybinio. Šiandien Stanislovas gyvena tik su vienu inkstu.

„Po vienos iš operacijų kitas susitikimas su gydytoju buvo paskirtas po trijų mėnesių. Tąkart nusprendžiau pasiimti su savimi ir stuburo nuotrauką. Su stuburu susijusios problemos mane kankino seniai. Gydytojas žvilgtelėjo į nuotrauką ir iš karto pasakė, kad neturiu kito pasirinkimo, tik operaciją. Išoperavus stuburą, gyvenau ramiai iki pat šio pavasario. Tačiau pavasarį nugaros skausmai atsinaujino. Net negalėdavau išlipti iš lovos. Guli – gerai, vos pradedi keltis – surakina skausmas“, – pasakoja Stanislovas.

Lyg to būtų negana, Stanislovui teko išgyventi du smegenų infarktus, dėl to vyrą ėmė kankinti nuolatinis pykinimas, nepertraukiamas galvos svaigimas ir žemas kraujospūdis. Dėl blogos savijautos vyras labai daug laiko praleisdavo namie ir retai tepakildavo iš lovos. Išėjęs iš namų, pusiausvyrai išlaikyti remdavosi net dviem lazdomis. Stanislovas nesimankštino ir neturėjo tinkamo fizinio aktyvumo bei sveikos gyvensenos įgūdžių.

„Vieną dieną laikraštyje pamačiau kvietimą prisijungti prie Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuojamo sveikos gyvensenos skatinimo projekto. Sūnus su marčia įkalbėjo mane pabandyti. Juk sporto salė – kitoje gatvės pusėje. Nuėjau, užsiregistravau ir ėmiau lankytis reguliariai. Pačią pirmą dieną buvo duota užduotis net 24 minutes eiti ratu aplink salę. Ir aš pradėjau eiti, pasiremdamas lazda. Apėjau pusę rato. Prisėdau. Apėjau dar pusę – vėl prisėdau. Tas pats buvo pirmą, antrą ir trečią dienomis. Paskui pradėjau vaikščioti be sustojimų. Apeidavau ratą, du ratus, tris. Sustiprėjęs ėmiau vaikščioti be lazdos“, – per 8 mėnesius dalyvaujant projekte pasiektais rezultatais dalijosi senjoras.

Stanislovas džiaugėsi, kad vasarą ne tik galėjo prisiminti, kaip važiuoti dviračiu, bet ir grįžo darbuotis į savo sodą: „Nežinau, ar dėl fizinės veiklos, ar nuo ko, bet bendroji mano sveikata pagerėjo. Esu gerokai stipresnis. Dabar sode net ir lysves galiu sukasti, kurį laiką to nesugebėjau. Ravėti negaliu, nes man sunku susilenkti ar atsilošti. Tačiau geresnėmis dienomis iki sporto salės nueinu iš viso be lazdos. Žinoma. Aš einu labai lėtai.“

Žvelgiant iš šono, atrodo kitaip. Drauge einant į sporto salę, Stanislovas skuodžia priekyje. Ne taip jau lengva išlaikyti jo tempą. Nors pradžioje vyras minėjo, kad jaučiasi prastai, kažin, koks jis tomis geresnėmis dienomis, nes jau dabar vikriai mėto kamuolį, atlieka mankštą prie treniruoklių, net randa laiko duoti patarimų, kokie pratimai padeda sumažinti nugaros skausmą, ir iš karto parodo, kaip teisingai juos atlikti.

„Jaučiu, kad mano visam organizmui gera. Aš esu patenkintas. Prie šitos programos prisijungė ir ne vienas mano bičiulis. Kartais sėdžiu kieme ant suoliuko ir kvėpuoju grynu oru, ateina ir kitų žmonių pasėdėti. Matau, kad jiems sunku judėti, todėl raginu visus eiti sportuoti.“

 

Projektas „Sveikos gyvensenos skatinimas Klaipėdos rajone“ (Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras)